Inloggen
Service & Contact Securex.be
Inloggen

Bij sociale fraude: geen RSZ-verminderingen meer

Bij opzettelijke fraude riskeer je als werkgever je RSZ-verminderingen te verliezen. Het wetsontwerp laat de rechter toe dit voordeel af te nemen, waardoor de sanctie zwaarder wordt en de kosten snel oplopen.

Wat houdt deze nieuwe sanctie in?

Vandaag moet een werkgever die gesanctioneerd wordt voor sociale fraude en zijn situatie regulariseert, de verschuldigde bijdragen betalen, maar kan hij nog steeds genieten van RSZ-verminderingen.

Het wetsontwerp voorziet een extra sanctie in het Sociaal strafwetboek: bij een veroordeling voor sociale fraude kan de strafrechter de RSZ‑verminderingen afnemen. Daardoor tellen die niet meer mee in de herberekening en stijgt het te betalen bedrag.

Welke inbreuken worden geviseerd?

Naast de bestaande sancties zou een rechter je het voordeel van de RSZ-verminderingen kunnen ontzeggen wanneer je opzettelijk en frauduleus handelt in de volgende situaties:

  • Je komt je verplichtingen inzake Dimona niet na
  • Je stelt een vals document op of gebruikt dit
  • Je doet onjuiste of onvolledige aangiften om geen of minder bijdragen te betalen
  • Je pleegt oplichting in het sociaal strafrecht

Welke concrete gevolgen zijn er voor de werkgever?

Als je opzettelijk een inbreuk pleegt, kan de rechter deze nieuwe sanctie opleggen. Bovenop de bestaande sancties kan hij beslissen dat je je RSZ‑verminderingen verliest.

In dat geval past de RSZ die verminderingen niet meer toe bij de herberekening van je bijdragen na regularisatie. Je moet bovendien het voordeel dat je onterecht kreeg volledig terugbetalen.

Over welke bijdrageverminderingen gaat het?

Concreet zouden verschillende RSZ-verminderingen onder deze nieuwe sanctie vallen.

Naast de structurele vermindering loop je het risico ook bepaalde doelgroepverminderingen en andere voordelen inzake RSZ-bijdragen te verliezen, zoals onder meer:

Inwerkingtreding?

Deze nieuwe sanctie zou op 1 juli 2026 in werking treden.

Zolang de wet niet definitief is aangenomen en gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad, kan deze maatregel nog wijzigen. We houden je op de hoogte van eventuele aanpassingen via Lex4You. 

Wat doet Securex voor jou?

Heb je nog vragen over dit onderwerp? Je Client Advisor helpt je graag verder via myHR@securex.be

Bron